مطالب آموزشی

روشنایی در محیط کار

روشنایی در محیط کار

بي گمان مهم ترين حس انسان، بينايي است

توضیحات

مقدمه :
پيشرفت صنايع، ازدياد واحدهاي صنعتي و توليدي و نياز روزافزون به بازده بيشتر صنايع براي تامين نيازهاي مصرف كنندگان ايجاب مي كند كه كار بيشتر در محيط هاي بسته در مدت شب و روز ادامه داشته باشد. بنابراين استفاده از نور مصنوعي بتدريج توسعه يافته است. امروزه مسئله روشنايي براي كارگاههاي بزرگ صنعتي اهميتي ويژه يافته است. زيرا كمبود روشنايي در محيط كار افزون بر ايجاد خستگي اعصاب، آسيب هاي ديگري به سلامت كارگر وارد مي آورد. این در حالی است که طبق آماری که در همایش گرامیداشت روز جهانی بهداشت حرفه ای و سالروز جهانی کارگر در سال 1387 ارائه گردید، 11% کارگاهها فاقد روشنایی مناسب می باشند.
بي گمان مهم ترين حس انسان، بينايي است و چشم انسان همانقدر كه عضو خارق‌العاده و شگفت‌انگيز است، به همان اندازه نيز ظريف و بي‌پناه و آسيب‌پذير ميباشد. بنابراين در هنگام كار يا هر جاي ديگري بايد از آن محافظت نمود. به اين دليل روشنايي و كاربرد اصول فني در روشنايي اهميت زيادي دارد. روشنايي رضايت بخش به راحتي و آسايش انسان كمك مي كند و بازده كار را بالا مي برد و با كاهش حوادث ناشي از نور غير كافي، به ايمني كمك بسيار مي كند.
ناراحتي‌هاي چشمي اكثراً‌ در ساعات كار اتفاق افتاده و ناشي از علل گوناگون مي‌باشد. اين صدمات ممكن است ناشي از ازدياد نور، كمبود نور، پرتاب ذرات، تاثير مواد سمي، اشعه ايكس يا ساير تشعشعات يونيزان و حرارت باشد.
ویژگی های روشنایی رضایت بخش عبارتند از:
  •  

  •  

  •  

     

  •